Kandić: Akcija kontrole robnih rezervi traje, kod još dva skladištara nađen manjak robe

Kandić: Akcija kontrole robnih rezervi traje, kod još dva skladištara nađen manjak robe

13 априла, 2022 0 By aleksandra

insajder.net

„Još će se utvrđivati kolika je konačna šteta, jer su kontrole kod skladištara robnih rezervi u toku. Ja mogu da vam kažem, nažalost, da su danas kod još dva skladištara nađeni manjkovi robe, da akcija i dalje traje. Nadamo se da će sa ovim što je sada utvrđeno da bude kraj”, kaže Kandić

Kandić je objasnio  da kontrole zajedno vrše Republička direkcija za robne rezerve i policija i kada budu završili istragu znaće se kolika je šteta. Ipak, državni sekretar smatra da zbog nekoliko ljudi kod kojih je utvrđen manjak ne treba svaljivati ljagu sada na sve skladištare koji imaju licence.

U prošlonedeljnoj akciji policije privedena su odgovorna lica u privrednim društvima Žitopromet DOO Ruma, “Mlin Filipović Kata“ DOO I  „AKI Komerc“ DOO Blace. Oni se sumnjiče da su oštetili državu za ukupno oko sedam miliona evra. 

Prostran: „Krađa robnih rezervi je atak na državu”

Agroekonomista Milan Prostran, kaže da “svaki ovakav marifetluk” treba najoštrije kažnjavati.

“Ja mogu da budem vrlo grub u oceni, ali to je atak na državu. Da ova država nema robne rezerve ona bi se pitala jako u ovoj krizi “kako preživeti?”, rekao je Prostan

Oba gosta Markera saglasna su da je zloupotreba robnih rezervi kriminal i atak na državu.

„Za to nema abolicije, za to nema opravdanja. U ovakvoj situaciji, kada je pšenica suvo zlato na svetskim berzama da neko na tako neodgovoran način se ponaša prema robi koja je državna, i za koju dobija pare da čuva, to je potpuno nedopustivo”, ocenio je Kandić. 

Osim kontrole privatnih skladišta, kontrolišu se i državna tvrdi Kandić i dodaje da, osim žitarica, druge namirnice ne nedostaju. 

„Pre svega kod pirinča, kod pasulja, soli i drugih određenih vrsta namirnica tu nije bilo zloupotreba i tu je roba “na stanju.”

 Milan Prostran je podsetio da nikada nike bila ovako visoka cena pšenice na svetskom tržištu. 

“Mi smo nekada pšenicu prodavali po 100 dolara za tonu, nekada smo bili zadovoljni sa 200, a danas je pšenica 400 dolara tona. Na neki način, oni koji su skloni brzoj zaradi, zato sam rekao marifetlucima, misleći da država to neće otkriti verovatno su ušli u jedan rizičan posao velike zarade”, smatra Prostran.

“Imamo dovoljno hrane, za sada držimo pod kontrlom cene određenih proizvoda”

Na kraju gosti Markera složili su se da čak i u ovoj kriznoj situaciji, imamo dovoljno hrane. 

„Imamo sigurno do žetve blizu million tona pšenice, sigurno blizu milion tona kukuruza, govorim o rezervama koje se nalaze u našoj zemlji, dakle kod različitih privatnih lica, preduzeća i rezerve u Republičkoj direkciji za robne rezerve. Ne može postojati bojazan o nestašicama hrane”, naglasio je Uroš Kandić. 

Ipak niko ne može da kaže da neće biti novih poskupljenja.

„ Mi za sada držimo pod kontrolom određene cene proizvoda, i činimo sve što je do nas da taj cenovni pritisak ne bude veći”, tvrdi Kandić.

Ipak podseća da Srbija ne može biti izolovano ostrvu u Evropi, niti u našem regionu, u jer dolazi do određenog cenovnog i  inflatornog pritiska, ali da država, kako kaže pomno pratii situaciju i “reagovaće, kao i do sad”.

Podelite
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20
Podeli