Sakralne lepote jugoistočne Srbije
31 јануара, 2022izvor Wikipedia foto E.V.
U starim niškom naselju Pantelej, nalazi crkva Svetog Pantelejmona, koja spada u zaštićena kulturna dobra. Crkva Svetog Pantelejmona prva je crkva koja je podignuta u Nišu nakon oslobođenja od Turaka, a sagrađena je za svega nekoliko meseci, od aprila do avgusta 1878. godine.
na tom mestu je arheološkim iskopavanjima 1966. i 1969/70. godine. utvrđeno postojanje antičke crkve iz četvrtog ili petog veka, otkrivena je i srednjovekovna nekropola iz dvanaestog veka
sa 150 grobova.
Prema pouzdanom izvoru Žitiju Svetog Simeona, potvrđuje se da se radi o crkvi Svetog Pantelejmona, koju je podigao veliki župan Nemanja. Godine 1189. godine, 27. jula na ovom mestu ispred Crkve Svetog Pantelejmona u gradu Nišu, susreli su se srpski veliki župan Stefan Nemanja i nemački car Fridrih Barbarosa , dok je on bio u prolazu kroz Srbiju ka Palestini u Trećem krstaškom ratu.
Dvojica državnika sastali su se u porti pantelejske Crkve, koja je u to vreme izgledala posve drugačije dok je grad i okolina bila prepuna vojske i pratnje oba vladara. Tom prilikom potpisan je i prvi međudržavni ugovor između Srbije i Nemačke (tj. Svetog rimskog carstva u koje je ulazila i više od pola Italije, Austrija, Slovenija, deo Francuske, Beneluksa, Češke, Poljske itd.).Nemački car u tom trenutku nije želeo da se upliće u rat sa Romejskim carstvom. Iako na kraju nije došlo do saradnje protiv Romejskog carstva, i Stefan Nemanja i Fridrih Barbarosa su se vrlo srdačno ophodili jedan prema drugom i poštovali sve dogovore.
Naselje Pantelej sa crkvom bilo je omiljeno izletište Nišlija u periodu izmedju dva svetska rata .Poznato je po veoma dobroj hladnoj ,lekovitoj vodi,koja posebno blagotvorno deluje na oči Pantelejksa crkva je, kao prva izgradjena crkva u oslobodjenom Nišu i jugu Srbije ,stavljena pod zaštitu države 1990. godine.
Na dan Svetog Pantelejmna,9.avgusta u porti ovog starog zdanja okuplja se veliki broj ljudi iz čitavog regiona, na nadaleko čuvenom Pantelejskom vašaru