GO Medijana obeležava  svoju hramovnu slavu Sveti Vasilije Ostroški

GO Medijana obeležava  svoju hramovnu slavu Sveti Vasilije Ostroški

11 маја, 2023 0 By aleksandra

Postavio Energy press Foto E.V.

Uz blagoslov Njegovog Preosveštenstva Episkopa niškog Arsenija, a uz podršku Gradske opštine Medijana, Hram Svetog Vasilija Ostroškog u Nišu, u četvrtak i petak, 11. i 12.maja 2023. godine, obeležava hramovnu slavu Sveti Vasilije Ostroški.

Tim povodom, u četvrtak, 11.maja 2023. godine, večernju službu sa početkom u 17 sati, služiće Njegovo Preosveštenstvo episkop niški Arsenije, u Hramu Svetog Vasilija Ostroškog, najavljeno je iz GO Medijana.

Nakon završetka večernje službe, u 18 sati, iz porte hrama, krenuće svečana litija, i kretaće se Bulevarom Medijana, Đerdapskom ulicom, ulicom Majakovskog i Vizantijskim Bulevarom, do porte Hrama Svetog Vasilija Ostroškog.

    Sveta arhijerejska liturgija 12. maja biće služena u 9 sati.

Svetac po kome hram nosi ime smatra se zaštitnikom ovog naselja, jer se veruje da ih je spasao pre 24 godine kada je 2.000 kasetnih bombi palo na Duvanište.
Toga dana ulice su bile prepune mališana, dok su  avioni  obletali iznad grada. Ranjeno je 11 osoba, međutim ko zna koliko bi mnogo više ljudi izgubilo život  u ovom napadu da ih, kako veruju meštani Duvaništa , nije sačuvao veliki Vasilije Ostroški?! 
Sveti Vasilije Ostroški rođen je u selu Mrkonjići, Popovo Polje u Hercegovini, u Republici Srpskoj. Rodio se 28. decembra 1610. godine,na krštenju su mu roditelji dali ime Stojan.

Zamonašio se u trebinjskom manastiru Uspenija Presvete Bogorodice i kao monah ubrzo se pročuo zbog svog podvižničkog života, a kasnije je izabran i posvećen za episkopa zahumskog i skenderijskog.
Kao arhijerej živeo je u manastiru Tvrdoš odakle je utvrđivao u pravoslavlj u vernike. Kada su Turci razorili Tvrdoš, svetitelj se preselio u manastir Ostrog, gdje je nastavio svoj opasni podvižnički život.
Upokojio se u Gospodu 1671. godine, a njegove čudotvorne mošti i njegov grob čuvaju se do današnjeg dana. Pravoslavni vjernici ovog svetitelja poštuju i svetkuju u svim srpskim zemljama. U narodu je Sveti Vasilije poznat po svom podvižništvu i mnogobrojim čudotvornim iscjeljenjima.


Poklonička putovanja naroda u Ostrog počela su još za zemaljskog života Svetog Vasilija, nastavljena su po proslavljenju njegovih svetih moštiju i traju i danas.
Ostroška isposnica, u kojoj se podvizavao Sveti Vasilije i gde počivaju njegove svete mošti, i danas je mesto iscjeljenja na kojem mnogi nalaze milost Božiju i odakle svojim domovima odlaze zdravi i dušom i telom.
Ne mogu se izbrojati razna čudesa, koja je Gospod preko Svetog Vasilija učinio i koje svakim danom čini i pokazuje nad svakim onim koji dolazi i traži pomoć od Gospoda posredstvom ovog velikog svetitelja.
Poštovanje našeg naroda prema ovom Božjem ugodniku ogleda se i u podizanju mnogobrojnih hramova u njegovu čast. 
Na ovaj veliki praznik i crveno slovo u crkvenom kalendaru ne obavljaju se nikakvi paganski običaji niti rituali.

Na praznik Svetog Vasilija jedino što treba da uradite jeste da se iskreno pomolite čudotvorcu – veruje se da će svaka iskrenaželja  iz dubine srca biti ispunjena.

Podelite
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20
Podeli