Dan zdravih gradova obeležava se sutra u Beogradu, Nišu i  Novom Sadu

Dan zdravih gradova obeležava se sutra u Beogradu, Nišu i  Novom Sadu

19 маја, 2023 0 By aleksandra

Postavio Energy press Foto E.V.

Dan zdravih gradova ove godine obeležava se 20. maja pod sloganom „Muzika i ples – čuvari zdravlja i iscelitelji”.Podstaknuti višegodišnjim iskustvom partnerske saradnje, Dan zdravih gradova ove godine, obeležavaju zajednički tri najmnogoljudnija grada u zemlji: Beograd, Novi Sad i Niš, a tema je kako muzika i ples preventivno utiču na zdravlje.

Sublimirana nastojanja Instituta za javno zdravlje Niš, Instituta za javno zdravlje Vojvodine i Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd na polju kreiranja gradova kao podsticajnih mesta za čuvanje i unapređenje zdravlja stanovnika, postaju posebno vidljiva navedenim partnerstvom u obeležavanju Dana zdravih gradova, navodi se u saopštenju.

„Povod za ovogodišnju temu Dana zdravih gradova pronašli smo u naučim i stručnim potvrdama za benefite koje na sve aspekte ljudskog zdravlja imaju muzika, ples i folklor, kako u domenu preventivnog delovanja tako i u domenu podrške, lečenja i smanjenja šteta”, stoji u saopštenju.

Kako se navodi, muzika i ples su najstariji kreativni izrazi koji su nastajali angažovanjem najfinijih stvaralačkih kapaciteta ljudi.

Razne kulture koriste muziku, pokret i ples kao predloške uspostavljanja sklada između fizičkog, mentalnog, emotivnog zdravlja i socijalnog zdravlja.
Poznati su i naučno potvrđeni pozitivni efekti plesa na fizičko zdravlje ljudi: smanjenje rizika obolevanja od kardiovaskularnih bolesti, povećanje kapaciteta pluća, prevencija osteoporoze i artritisa, regulaciju masti u organizmu, snižavanje nivoa holesterola, ubrzavanje metabolizma i regulisanje telesne težine.
Istovremeno bavljenje muzikom, plesom i folklorom utiče na bolje raspoloženje, pomaže u kontroli stresa, preventivno deluje na razvoj depresije i istovremeno pomaže u terapijskom tretmanu depresije i anksioznosti.
Zbog potrebe za pamćenjem nota u izvođenju muzike, za pamćenjem plesnih koraka, muzika, ples i folklor podsticajno deluju na kogniciju i prevenciju demencije.
Bavljenje muzikom i plesom stimuliše ispoljavanje kreativnosti čime podiže nivo samopouzdanja svakog pojedinca.
Kako se ističe u saopštenju, muzika i ples nas uče dobroj komunikaciji, zajedništvu i brige za druge. Ples i folklor kao grupne aktivnosti doprinose razvoju socijalnih veština koristeći alate komunikacijskih veština te kao rezultat imamo pojedince i grupe koji izražavaju jasan osećaj ukupnog zadovoljstva, pripadnosti i empatije.
Po sadašnjim podacima, više od 55 odsto stanovnika na planeti živi u gradovima, a procene pokazuju da će 2050. godine više od 2/3 svetskog stanovništva živeti u urbanim sredinama, prenosi Tanjug.
U urbanim sredinama, determinante zdravlja su povezane sa društvenim, demografskim, ekonomskim i geografskim faktorima koji stvaraju izazove u svim oblastima života.
 
Savremeni gradovi su sve češće mesta usamljenih ljudi gde izostaje mogućnost podrške pojedincu u psihičkom, fizičkom i socio-ekonomskom trpljenju.
Gradovi se zato susreću često sa izazovima patološkog socijalnog ponašanja: nasilja, kriminala, terorizma koji ugrožavaju bezbednost i živote građana, kao i autodestruktivnosti usled odsustva ili neefikasnosti sistema podrške.-navodi se u saopštenju.
Podelite
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20
Podeli