Gojković u Tirani: Pokretanje Platforme Zapadnog Balkana za kulturu ima izuzetno veliki potencijal razvoja regionalne saradnje

Gojković u Tirani: Pokretanje Platforme Zapadnog Balkana za kulturu ima izuzetno veliki potencijal razvoja regionalne saradnje

29 јуна, 2022 0 By aleksandra

Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković, na Ministarskom sastanku za kulturu u Tirani, danas je istakla da je Srbija posvećena regionalnoj saradnji i da Platforma za Zapadni Balkan ima značajan potencijal u procesima evrointegracija, koje su prioritet čitavog regiona.

„Zato i današnje pokretanje Platforme Zapadnog Balkana za kulturu ima značajan potencijal razvoja regionalne saradnje na planu kulture i može predstavljati jedan od njenih ključnih oslonaca, posebno kroz sinergiju sa drugim regionalnim inicijativama“, istakla je Gojković i napomenula da je među važnim inicijativima i „Otvoreni Balkan“ i da je značajno što je u okviru nedavnog samita na Ohridu između Srbije, Albanije i Severne Makedonije potpisan važan dokument o saradnji upravo u oblasti unapređenja kulturne saradnje.

Gojković je, govoreći o temi sastanka „Uloga mladih u zaštiti i promociji kulturnog nasleđa u kontekstu Evropske godine mladih“, naglasila da su teme mladih i kulturnog nasleđa čvrsto povezane i da je Evropska godina mladih dobra prilika da se potvrdi posvećenost saradnji po ovim pitanjima, ističući da je veće uključivanje mladih moguće obezbediti kroz projekte koji jačaju njihovu aktivnu ulogu, kroz razvoj kulturnih potreba dece, kao i kroz jačanje kapaciteta omladinskih organizacija.

Gojković je istakla da među glavne zadatke u ovom okviru saradnje spada zaštita kulturne baštine od svih vrsta izazova i oblika ugrožavanja i dodala da je važno napraviti konkretan korak u rešavanju ovih pitanja.

„Kulturna baština u našem regionu u dugom periodu izložena je različitim oblicima ugrožavanja, što jasno prepoznaju i međunarodne organizacije, kao što je, pre svega, UNESKO.  Pored direktnog ugrožavanja kulturnog nasleđa, iz političkih ili vandalskih motiva,  na delu je i ilegalna trgovina kulturnim dobrima koji vode poreklo iz regiona. Istovremeno, mi se nalazimo na ruti za krijumčarenje umetničkih dela koja vodi od Bliskog istoka ka Zapadnoj Evropi“, ukazala je Gojković.

Ministarka kulture i informisanja je navela da je važna saradnja u iskrenom pokušaju da se ova pitanja reše, kao i da je istovremeno jasno da bez uključenja mladih u sve aspekte te saradnje, teško da se na duži rok mogu savladati problemi sa kojima se suočavamo.

Govoreći o ulozi mladih u zaštiti kulturnog nasleđa, Gojković je ukazala da podaci govore da u Evropi opada interesovanje za studije koje su u vezi sa zaštitom kulturnog nasleđa, da se oseća nedostatak mladih u oblastima kao što je arhivistika, bibliotekarstvo, konzervacija stare i retke knjige i tekstila i da je na regionalnom planu potrebno osmisliti i koordinisati posebne mere za podsticanje mladih da se okrenu posebno ugroženim profesijama.

„Te mere, u dogovoru sa ministarstvima prosvete, mogu da budu posebne stipendije kao i volonterski programi sa mogućim zaposlenjem najkvalitenijih učesnika po njihovom završetku. Uporedo sa tim, potrebno je raditi više na podizanju svesti najmlađih o značaju nasleđa. U saradnji sa lokalnim muzejima i ustanovama kulture, moramo razviti savremene pedagoške programe i finansijski ih podržati“, rekla je Gojković. 

Gojković je istakla da Ministarstvo kulture i informisanja posvećuje izuzetnu pažnju pitanju sprečavanja ilegalne trgovine kulturnim dobrima i uključeno je u podizanje kapaciteta MUP-a, Uprave carina i Tužilaštva radi efikasnije zaštite kulturnih dobara u zemlji kao i na graničnim prelazima, kao i da je urađena posebna baza podataka za ukradena i nestala kulturna dobra i da je u novom Zakonu o kulturnom nasleđu uvedena prvi put obaveza za evidentiranje nestalih i ukradenih kulturnih dobara.

Gojković je, govoreći o značaju evropskog kulturnog naleđa, među važnim projektima koji vrednuje zajedničko evropsko nasleđe, istakla Evropsku prestonicu kulture i podsetila da Novi Sad ove godine nosi tu značajnu titulu, kao i da je njen glavni cilj  stvaranje većeg uzajamnog razumevanja i zajedništva u Evropi, o čemu govori i glavni programski narativ Novog Sada 2022 – „Za nove mostove“.

Gojković je zaključila da moramo kulturno nasleđe da učinimo delom naše kulturne svakodnevice i jačamo svest o tome da je poštovanje kulturnog nasleđa temelj uzajamnog poštovanja i poverenja.

„Moramo imati poverenje u mlade i njihovu sposobnost da grade mostove saradnje i da duboko razumeju raznolikost i povezanost kulture i nasleđa u našem regionu. Samo je potrebno govoriti jezikom koji oni razumeju i na način koji je mladima blizak“, poručila je Gojković.

Sastanak u Tirani, na kome učestvuju ministri kulture u regionu, otvorila je evropska komesarka za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Marija Gabrijel i generalni direktor Generalnog direktorata Evropske komisije za obrazovanje, kulturu, mlade i sport Temis Hristofidu.

Podelite
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20
Podeli