Pravosudne reforme za stabilne institucije
13 јануара, 2023IZVOR EU u SRBIJI
Pravosudne reforme su važne za građane Srbije jer će doneti nezavisnije sudstvo i samostalnije tužilaštvo, a vladavina prava ostaje osnovni stub evropskih intgracija Srbije, poručio je na završnoj javnoj raspravi povodom seta pravosudnih zakona ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre.
“Implemntacija zakona biće fokus Evropske unije, a njihova puna primena doneće i napredak Srbiji u poglavljima 23 i 24. Očekujemo i da Srbija usvoji preporuke koje je Venecijanska komisija dala na predloge ovih zakona, kako bismo mogli da kažemo da su zakonska rešenja u potpunosti u skladu sa evropskim standardima i praksama”, rekao je ambasador Žiofre.
Ambasador EU je dodao i da je Venecijanska komisija navela da je za stvarnu promenu potrebna i promena političke i pravne kulture, a primarnu odgovornost imaju politička i sudska vlast, dok organizacije civilnog društva i građani takođe igraju važnu ulogu.
Ministarka evropskih integracija u Vladi Srbije Tanja Miščević podsetila je da će se usvajanjem set pravosudnih zakona ispuniti veliki deo prelaznih merila iz Poglavlja 23, ali i da predstavljaju važan korak ka uspostavljanju stabilnih demokratskih institucija, što i jeste suština procesa evropskih inetgracija.
“Svesni smo da je vladavina prava osnovni i prvi uslov za napredak u procesu pristupanja EU. Moramo da radimo na promeni svesti ljudi, ali i na drugim pitanjima iz oblasti vladavine prava, kao što je Strategija za borbu protiv korupcije, izrada seta medijskih zakona i implementacija Medijske strategije, ali i zaštita osnovnih prava”, navela je Miščević.
Proces javnih konsultacija povodom seta pravosudnih zakona održan je u okviru projekta “EU za podršku reformi pravosuđa”, koji u Srbiji od 2022. godine sprovode Savet Evrope i Evropska unija.