Prijemni ispiti za buduće srednjoškolce počinju u petak
12 маја, 2022izvor Politika foto E.V.
Prijemni ispiti za buduće srednjoškolce počinju u petak 13. maja. Bez položenog prijemnog nije moguće konkurisati za upis u specijalizovana gimnazijska odeljenja, odseke muzičkih i baletskih škola, kao i obrazovne profile iz oblasti likovne umetnosti u srednjim stručnim školama. Najveće je interesovanje osmaka za polaganje prijemnog za Matematičku gimnaziju i odeljenja koja su po ugledu na njena davno osnovana u uglednim gimnazijama u još šest gradova: Senti, Novom Sadu, Kragujevcu, Valjevu, Kraljevu i Nišu. Upisna kvota na republičkom nivou za darovite matematičare poslednjih godina je konstantna – generaciju čini 240 prvaka. Jedino za ovaj smer od svih za koje je obavezno proći posebnu proveru sklonosti i sposobnosti, u odnosu na broj planiranih mesta za prvake na republičkom nivou, prijavilo se dvostruko više malih maturanata koji žele da pokušaju da polože prijemni.
A jedino je u 33 srednje muzičke škole, koliko ih u Srbiji ima, konkursom predviđeno više mesta nego što je kandidata koji su se prijavili za polaganje prijemnog. I da svih 939 prijavljenih na predstojećoj proveri uspešno prođu glavni predmet: instrument, odnosno pevanje i solfeđo s teorijom muzike, već sad je jasno da će posle prvog upisnog roka ostati 39 nepopunjenih mesta u prvom razredu za muzičke talente.
− Za polaganje prijemnih ispita za upis učenika u specijalizovana odeljenja i škole, za školsku 2022/23. godinu, prijavilo se ukupno 6.855 kandidata na 5.002 mesta − najnoviji su podaci koje su za „Politiku” saopštili upućeni u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Međutim, iste ove brojke naveli su u odgovoru za naš list i ranije, kao preliminarne podatke nakon 8. aprila, prvobitnog roka za prijavljivanje kandidata. Taj rok je produžen za nedelju dana, do 15. marta, ali se broj zainteresovanih osmaka, očigledno, nije uvećao. Na naš upit nadležni iz resornog ministarstva precizirali su koliko je prijavljenih kandidata i koliko planiranih mesta u prvom razredu za sve specijalizovane smerove za koje se polaže prijemni. Na osnovu tih podataka podneto je ukupno 6.795 prijava malih maturanata koji žele da se okušaju na prijemnom, a ako polože moći će da konkurišu za neko od 4.522 mesta.
Otkud razlika od 480 mesta u klupama za talentovane prvake u zbiru od 5.002 iz citata nadležnih i zbiru kvota pojedinačno? Taman toliko je mesta predviđeno u odeljenjima specijalizovanim za sportiste, a oni ne polažu prijemni. Godinama se polemiše o tome da bi neku vrstu provere sposobnosti trebalo uvesti i za ovaj smer. I dalje se u Sportsku gimnaziju i takva odeljenja, po novom programu uvedena pre dve godine širom države, đaci upisuju pod uslovom da o njihovim sportskim dostignućima i aktivnom treniranju svedoče potvrde nadležnog nacionalnog granskog sportskog saveza. Prijavljivanje i podnošenje sportske dokumentacije tek sledi, u subotu 21. maja i u ponedeljak 23. maja. Za narednu školsku godinu planirano je da generaciju sportista u prvom razredu gimnazija čini po 20 učenika u 24 odeljenja, u 16 škola u 14 gradova. Kvota je sada za 80 veća nego lane. Prvi put Gimnazija u Ivanjici, „Borislav Petrov Braca” u Vršcu, i „Svetozar Marković” u Subotici otvaraju vrata i sportistima, a niška „Deveti maj” oformiće dva odeljenja za sportske talente.
Iz ministarstva ukazuju da je planirano uvođenje odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku u još tri škole: Gimnaziju u Vrnjačkoj Banji, Srednju školu „Vuk Karadžić” u Ljuboviji i Srednju školu „Sveti Trifun” sa domom učenika u Aleksandrovcu. Ističu i da će od naredne školske godine u Osmu beogradsku gimnaziju, po planu, biti uvedeno još jedno IT odeljenje, a da će novosadska „Jovan Jovanović Zmaj” upisivati tri odeljenja talenata za računarstvo i informatiku. Na taj način upisna kvota za IT odeljenja u odnosu na prošlogodišnju povećana je za pet odeljenja, to jest 100 mesta. A upravo za toliko je lane bila smanjena u odnosu na upis 2020. godine. Nijednom, otkako su 2017. ova odeljenja uvedena u sistem, a najbrojnija su među specijalizovanim (za ovu godinu planirana u 51 školi) u njima nisu popunjena sva mesta predviđena za prvake. Nije svuda isto interesovanje. Velike su razlike od škole do škole, pa i od smera do smera. A o jagmi za mesto moći će da se govori tek nakon objavljivanja konačnih rezultata prijemnih ispita, male mature i rang-lista za upis u srednje škole, dakle u junu.