Svečanost povodom zvaničnog početka rada Češko-srpske asocijacije uzajamne saradnje
29 марта, 2022czechia-serbia.com Energy press
Češko-srpska asocijacija uzajamne saradnje je posle više od šest meseci od svog formalnog osnivanja, svečano javno otpočela svoj rad na svečanosti kojoj su prisustvovale važne češke i srpske ličnosti iz oblasti biznisa, politike, kulture i sporta.
Dogadjaj, na kome je bilo prisutno nekoliko desetina zvanica, se odigrao u reprezentativnim prostorima Ambasade Republike Srbije u Pragu. Prisutnima su na početku svečanosti poželeli dobrodošlicu i pozdravili su ih osnivači asocijacije Katarina Budjevac, Marian Stepanović i Radim Panenka.
,,Hvala vam za nesebičnu podršku, svaki dobar savet i za to, što ste večeras sa nama.“ Rekla je na samom početku Katarina Budjevac i prisutne goste je pozdravila na češkom i srpskom jeziku. Zahvalila se srpskom ambasadoru Berislavu Vekiću za podršku i mogućnost organizacije ovakvog svečanog dogadjaja u prostorima Ambasade.
Marian Stepanović je pomenuo prapočetak odnosa naša dva naroda. ,,Počinje još od 14. veka, kada je Karel IV čestitao srpskom caru Dušanu njegovo krunisanje i u pismu, koje mu je poslao napisao, da pozdravlja brata na istom slovenskom jeziku.Ne smemo da zaboravimo prijateljstvo izmedju prvog čehoslovačkog predsednika Tomaša Garika Masarika i srpskog kralja Aleksandra Karadjordjevića. Zgrada, u kojoj se upravo nalazimo, je poklon Masarika Srbiji, kao dokaz njihovog prijateljstva. Zbog ovih dogadjaja smo doneli sud, da je osnivanje asocijacije veoma ispravna odluka. Trudimo se da upoznamo češku javnost sa Srbijom i suprotno. Produbljujemo kako kulturnu sferu, tako i ekonomsku. Češko-srpski odnosi su poslednjih godina na usponu i mi verujemo da će ovaj trend biti nastavljen“, rekao je Stepanović.
Nastavio je svoj govor rečima o dosadašnjem radu asocijacije i susretima sa važnim osobama, koji su se odigrali. ,,Radi se o srpskom predsedniku Aleksandru Vučiću, ministru spoljnih poslova Nikoli Selakoviću, koji nam je izrazio podršku, šefu srpskog parlamenta Ivici Dačiću. Najveći dogadjaj je svakako izraz podrške u formi članstva u asocijaciji predsednika Češke Republike Miloša Zemana“, konstatovao je.
Predsednik Češko-srpske asocijacije Radim Panenka govorio je o razlozima osnivanja Asocijacije i planovima za budućnost. ,,Na početku svega, postojala je ideja o osnivanju organizacije, koja će imati za cilj da radi na razvoju medjusobnih odnosa na svim nivoima. Virtualno i realno mesto, gde će ljudi koji imaju interesovanje za češko-srpske odnose, naći sve što im je potrebno. To je naša ambicija i obaveza. Veoma smo svesni, koliko posla stoji ispred nas, ali mi se radujemo. Biće nam čast, ukoliko budemo mogli da saradjujemo sa vama, da se susrećemo ili da dodjemo po savet. Asocijaciju nismo osnovali za sebe, već za sve, koji žele da na bilo koji način omoguće i pomognu u zbližavanju naša dva naroda“, rekao je Panenka.
Dotakao se toga, da Asocijacija u što skorije vreme priprema češku premijeru filma Dara iz Jasenovca, izdavanje sadržajne knjige o Kosovu i Metohiji. Rekao je takodje, da je nakon predsednika Miloša Zemana, Češko-srpska asocijacija dobila još dva poštovanja vredna člana, opersku divu Pavlinu Senić i istoričara umetnosti Jaroslava Sojku.
Počastvovani gosti ove svečanosti bili su Rudolf Jindrak, direktor kancelarije inostranih poslova kabineta predsednika republike Miloša Zemana, Jaroslav Foldyna, poslanik parlamenta Češke republike i predsednik medjuparlamentarne grupe ČR-Srbija i Petr Macinka sa Instituta Vaclava Klausa, koji je zastupao bivšeg predsednika ČR i citirao njegov govor. Vaclav Klaus nažalost nije mogao da prisustvuje svečanosti iz zdravstvenih razloga.
Rudolf Jindrak je preneo pozdrave predsednika republike i člana naše asocijacije Miloša Zemana i izrazio je nadu, da će se do kraja ove godine rešiti problem sa Češkim domom u Beogradu, kako su se i dogovorili naši predsednici prošle godine. ,,Gospodin predsednik Zeman bi u takvom slučaju rado posetio Beograd još pred završetkom svog mandata da Češki dom svečano otvori. To bi bila jedna od poslednjih aktivnosti njegovog predsednikovanja“, rekao je Jindrak.
Petr Macinka u zastupništvu za Vaclava Klausa govorio je citirajući bivšeg predsednika, uzdižući važnost i istorijsku tradiciju češko-srpskih odnosa. ,,Česi i srbi su bili kroz vekove bliski. Spajala nas je ne samo slovenska nit ali i otpor protiv nadvlade – kod nas nemačke a u Srbiji daleko teži oblik osmanske moći. Junački srpski otpor protiv Turske bio je pokretač i naših narodnih snaga i zato je nakon napora i pobede za svoju nezavisnost Srbije, mnogo Čeha pomagalo u izgradnji moderne srpske države“, čulo se u govoru Vaclava Klausa.
Poslanik i predsednik medjuparlamentarne grupe Češka republika- Srbija Jaoslav Foldyna se u okviru svog nastupa koncentrisao ne samo na uzajamne odnose, ali podelio je sa prisutnima priču svoje porodice. Njegov otac je bio Čeh a mama Srpkinja, upoznali su se u nacističkom koncentracionom logoru, iz koga su posle oslobodjenja otišli kao slobodni ljudi, a ubrzo nakon toga i venčali upravo u zgradi srpske ambasade. Foldyna nas je podsetio i na odlučnost srpskih gradjana da brane teritorijalni integritet Čehoslovačke 1938. godine.
U diskusiji koja je nastavljena nakon govora gostiju, gospoda Jindrak i Macinka su istakli značaj članstva predsednika Češke republike u Asocijaciji. ,, Nisam upućen u to, da je bilo koji predsednik bio član bilo kakve slične asocijacije. To je neverovatno velika podrška“, rekao je Macinka.
Medju istaknutim gostima svečanosti, pored najbitnijih predstavnika čeških i srpskih privrednih kompanija i ličnosti iz javnog života, našli su se na primer i češko-srpska filmska zveda Predrag Bjelac, fudbalske legende Antonin Panenka i Karol Dobiaš, filmski režiser Vaclav Dvorak i čitav niz ostalih.
U ime Češko-srpske asocijacije uzajamne saradnje još jednom zahvaljujemo svim dragim gostima na prisustvu u tolikom broju i svim našim dosadašnjim partnerima za pomoć u organizaciji svečanosti. Zahvaljujemo se takodje ambasadoru Srbije u Pragu, Njegovoj Ekselenciji Berislavu Vekiću i čitavom osoblju ambasade za pomoć i pruženu mogućnost da organizujemo istorijski prvi javni susret naše Asocijacije u velelepnim prostorima ambasade.