Niš i Češka – primer dobre međudržavne saradnje – Nova era saradnje: Češki dom u Beogradu obeležava jačanje veza izmedju Srbije i Češke

Niš i Češka – primer dobre međudržavne saradnje – Nova era saradnje: Češki dom u Beogradu obeležava jačanje veza izmedju Srbije i Češke

5 децембра, 2023 0 By aleksandra

izvor Energzžy press

Krajem januara 2023. godine, tadašnji predsednik Republike Češke, Miloš Zeman, boravio je u zvaničnoj poseti Republici Srbiji, obeležavajući važan trenutak u bilateralnim odnosima između ove dve zemlje. Tokom posete, predsednik Zeman je bio u pratnji istaknutih članova češke delegacije, među kojima su se isticali zamenik predsednika Poslaničkog doma Parlamenta Republike Češke, Jan Skopeček, i predsednik međuparlamentarne grupe prijateljstva Republika Češka – Republika Srbija, Jaroslav Foldina.

foto: Ministarstvo kulture

Centralni deo posete bio je svečani trenutak ponovnog otvaranja „Češkog doma“ u Beogradu. Ovaj događaj je imao poseban značaj, budući da je zgrada, koja potiče iz 1928. godine, doživela renoviranje zahvaljujući sredstvima i naporima srpske strane. Zgrada je nacionalizovana 1964. godine od strane komunističkog režima, a ovaj zajednički poduhvat označavao je važan korak ka jačanju kulturne i diplomatske saradnje između Srbije i Češke.

foto: Ambasada Češke Republike

Visoki zvaničnici su se sastali sa predsednikom Republike Srbije, gde su imali zvanični sastanak i potpisali memorandum o primopredaji „Češkog doma“ Republici Češkoj. Na konferenciji za štampu koja je usledila, predsednik Zeman je pohvalio Srbiju zbog osude ruske agresije na Ukrajinu. Izrazio je optimizam povodom neutralnosti Srbije i njenog nepridruživanja sankcijama, videći u tome potencijal za ulogu medijatora u rešavanju konflikta.

foto: Ambasada Češke Republike

Zeman je takođe istakao zahvalnost za istorijsku podršku koju su Srbi pružili stanovnicima bivše Čehoslovačke tokom ključnih momenata 1939. i 1968. godine. Posebno emotivan trenutak bio je povratak Miloša Zemana u Češki dom u Beogradu, a predsednik Vučić je bio ključni faktor u ostvarivanju ovog pothvata.

Čehoslovačko rukovodstvo je te 1968. godine gledalo na jugoslovenski socijalistički sistem kao na „model ili uzor koji treba pratiti, rekao je srpski istoričar Veljko Stanić za BBC. Kako su imali namere da radnike stave u centar, jugoslovenski politički vrh, na čelu sa Josipom Brozom Titom je blagonaklono gledao na Praško proleće.

Tito je 9. i 10. avgusta, manje od dve nedelje pre invazije, posetio Prag, gde mu je priređen veličanstveni doček. Na taj način je Jugoslavija pružila podršku Dubčekovom rukovodstvu i Praškom proleću. Kada je došlo do invazije na Čehoslovačku, stigle su osude i iz Jugoslavije.

foto: Ministarstvo kulture

Kulturni program tokom otvaranja „Češkog doma“ bio je raznovrstan, uključujući nastup pripadnice češke zajednice Jermile Lanjik, izvođenje pesama od strane hora učenika osnovne škole Sava Munćan iz Kruščice, i interaktivnu diskusiju prisutnih članova češke zajednice sa oba predsednika.

foto: A.B.

Svečano otvaranje Češkog doma predstavlja simbol jačanja prijateljskih veza između Srbije i Češke, naglašavajući važnost kulturne raznolikosti i međusobnog poštovanja. Ovaj događaj svedoči o posvećenosti obe zemlje unapređenju saradnje i izgradnji mostova između njihovih naroda.

foto. Ministarstvo kulture

Samo 1939. godine, kada je počela invazija nacističke Nemačke, više od 2.000 Čeha, koji su bežali od nacizma, je prošlo kroz „Češki dom“ u Beogradu. Zeman je naveo da će to ostati trajan spomen češko-srpske saradnje, koji će se brinuti kako o ekonomskoj i o kulturnoj saradnji.

Nakon renoviranja, u „Češkom domu“, između ostalog biće i Klub češke besede, Češki kulturni centar, sala Centra, biblioteka i učionica.

Podelite
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20
Podeli