Dečji, rani i prinudni brakovi vode u začarani krug siromaštva

Dečji, rani i prinudni brakovi vode u začarani krug siromaštva

10 априла, 2024 Off By aleksandra

postavio Energy press

Stupanje dece u rane brakove predstavlja kršenje jednog od osnovnih ljudskih prava, pravo na detinjstvo i pravo izbora, vodi u začarani krug siromaštva, uzrokuje napuštanje škole, dovodi do trudnoće i porođaja u maloletničkom dobu. Republika Srbija je prepoznala ovaj problem i uredila je pravni i strateški okvir i postiže rezultate, ali svi zajedno moramo da nastavimo borbu protiv ove neprihvatljive društvene pojave – poruka je sa društvenog dijaloga „Dečji, rani i prinudni brakovi“ održanom danas u Palati „Srbija“ koji je započeo minutom ćutanja povodom tragične smrti dvogodišnje devojčice iz Bora Danke Ilić.
Skupu u organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, u saradnji sa Romskom ženskom mrežom, Romskim ženskim centrom „Bibija“ i Fondacijom Trag, otvorio je ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, naglašavajući da dečji brakovi uništavaju detinjstvo.
Te devojčice, rekao je ministar, imaju manje šanse da se školuju, a mogu biti izložene nasilju i zlostavljanju. Ministar je podvukao da su osnovni uzroci dečijih ranih i prinudnih brakova siromaštvo, nizak stepen obrazovanja, rodna neravnopravnost, a zabrinjavajuće je često prisustvo indikatora krivičnih dela trgovine ljudima i prinudnog zaključenja braka.
Odlučno odbacujemo da su ovi i ovakvi brakovi sastavni deo kulturnog koda prisutnog u romskoj zajednici, podvukao je ministar Žigmanov.
Potpredsednica vlade, ministarka kulture i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Maja Gojković je naglasila da je Vlada Republike Srbije rodnu ravnopravnost i puno ostvarivanje ljudskih prava postavila u sam vrh svojih prioriteta. Svačije detinjstvo moralo bi da bude ispunjeno bezbrižnošću, lepotom i verom u budućnost njihovog života. Sve dok svedočimo bilo kom obliku njegovog ugrožavanja, a posebno neprihvatljivom sklapanju dečjih, ranih i prinudnih brakova, neophodan je dijalog na ovu temu i odlučno delovanje na sprečavanju i iskorenjivanju ovog tipa društvenih devijacija, poručila je Gojković.

Izvor : MINISTARTSVO ZA LJUDSKA I MANJINSKA PRAVA I DRUŠTVENI DIJALOG

Podelite
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20
Podeli