Niš i Češka – primer dobre međudržavne saradnje –  Odnosi Srbije i Češke: Od Jugoslavije i Čehoslovačke, do pomoći Češke Srbiji na putu ka EU

Niš i Češka – primer dobre međudržavne saradnje – Odnosi Srbije i Češke: Od Jugoslavije i Čehoslovačke, do pomoći Češke Srbiji na putu ka EU

9 децембра, 2023 0 By aleksandra

Izvor Energy press

Saradnja između Srbije i Češke ima bogatu istoriju koja seže od perioda kada su obe zemlje bile deo bivše Jugoslavije i Čehoslovačke. Nakon raspada tih država, Srbija i Češka su uspostavile diplomatske odnose, a od tada su razvile čvrst partnerski odnos koji obuhvata različite sektore i oblasti saradnje.

Zvanični diplomatski odnosi su uspostavljeni 1918. godine. Tokom Prvog svetskog rata češke zemlje su bile u sastavu Austrougarske. Česi su tako regrutovani u sastav austrougarske vojske, dok se nemali broj vojnika odlučio da pređe na stranu saveznika, naročito na ruskom i balkanskom frontu.

Kraljevina SHS i Čehoslovačka su 14. avgusta 1920. godine u Beogradu potpisali ugovor o odbrambenom savez. Po izbijanju ratova u Jugoslaviji, 1993. godine je politički dijalog između ove dve zemlje prekinut, da bi naredne godine češka strana izrazila interesovanje za obnovu političkih kontakata.

Knez Mihajlo ( Rumunija), predsednik Edvard Beneš (Češka), Kralj Karol II (Rumunija) Knez namesnik Pavle (Jugoslavija) i Knez Nikola (Rumunija) 1936. godinež

U početku, fokus saradnje bio je na političkom dijalogu i izgradnji međusobnog poverenja. Diplomatski odnosi između Beograda i Praga bili su ključni u periodu tranzicije i promena na Balkanu, pružajući podršku Srbiji u procesu reintegracije u međunarodnu zajednicu. Ovaj period je bio obeležen i humanitarnim naporima Češke u pomoći izbeglicama i raseljenima tokom sukoba na Balkanu.

Tokom godina, ekonomska saradnja između Srbije i Češke postala je sve značajnija. Razmena robe, investicije i poslovna saradnja doživeli su značajan porast. Češke kompanije su prepoznale potencijal tržišta u Srbiji, dok su srpske kompanije pronalazile partnere i prilike za izvoz u Češku. Ova ekonomska povezanost doprinela je jačanju ukupnih bilateralnih odnosa.

Prva poseta predsednika Srbije kao samostalne zemlje Češkoj: Boris Tadić i Vaclav Klaus

Kroz podršku Češke u procesu evropskih integracija, Srbija je postala kandidat za članstvo u Evropskoj uniji. Češka je pružala podršku Srbiji u usklađivanju sa evropskim standardima, institucionalnim reformama i jačanju vladavine prava. Ova podrška je bila od suštinskog značaja za Srbiju u ostvarivanju njenih evropskih aspiracija.

Osim toga, kroz kulturnu i obrazovnu razmenu, Srbija i Češka su jačale međusobno razumevanje i povezivanje njihovih građana. Kulturni događaji, jezičke razmene i obrazovne inicijative doprinose jačanju veza između ove dve zemlje.

Mala antanta: Edvard Beneš ( Čehoslovačka), Nikolae Titulesku (Rumunija), Bogoljub Jeftić (Jugoslavija) 1932. godine

U periodu od 2002. do 2012. godine Vlada Republike Češke je samo kroz bilateralne razvojne projekte Republici Srbiji donirala iznos oko 23 miliona evra, što je (pogotovo u poređenju sa novim članicama EU) svrstava u red najaktivnijih donatora u Srbiji, sa udelom od oko 0,6 procenata od celokupnih dosadašnjih donacija u Republici Srbiji.

Od 2010. godine Republika Srbija, prema novoj koncepciji češke razvojne saradnje, spada u tzv. projektne zemlje, što odgovara kako celokupnom razvoju Srbije, tako i njenom postepenom napretku ka članstvu u EU. Imajući u vidu sve intenzivnije napore Srbije ka približavanju EU, došlo je takođe i do promena u pristupu češke vlade prema njenim razvojnim projektima u Srbiji.

foto: Ambasada Češke Vučić i Zeman

Bilateralna razvojna saradnja proširena je za evropsku dimenziju i mnogi projekti se, između ostalog, fokusiraju na prenošenje tehničkih „know-how“ znanja i veština, prenošenje iskustava sa procesom ekonomske transformacije, kao i pružanje neophodne tehničke pomoći povezane sa budućim ulaskom u EU.

Odnosi između Srbije i Češke su evoluirali od političkih i humanitarnih napora ka sveobuhvatnoj saradnji koja obuhvata politiku, ekonomiju, kulturu i obrazovanje. Posebno se ističe prenošenje znanja čeških poljoprivrednika srpskim, kroz napredne tehnologije koje oni koriste i koje će možda zaživeti i kod nas.

Podelite
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20
Podeli