Niš i Češka – snažne veze i nove šanse: „Na srpskoj strani“. Malo je poznato da su Česi bili srpski saborci i da su zajedno prošli Albansku golgotu
28 новембра, 2023izvor: Energy press
Sudbina srpske vojske i naroda u Prvom svetskom ratu bila je isprepletana sa sudbinom drugih naroda, među kojima su bili i Česi. Oni su se borili u sastavu srpskih jedinica u Srbiji (1914–1915), Dobrudži (1916) i na Solunskom frontu. U srpskoj vojsci bio je i „prvi čehoslovački legionar“ František Krištof, koji je kasnije organizovao regrutaciju Čeha iz Soluna u čehoslovačke legije u Francuskoj.
„Na srpskoj strani“
František Krištof, glumac i pevač, je u septembru 1910. godine regrutovan u austrougarsku vojsku u kojoj postaje i oficir. Od decembra 1912. do septembra 1913. bio je raspoređen u artiljerijskoj jedinici u Boki kotorskoj.
Čehoslovačke legije, volonterske jedinice sastavljene uglavnom od Čeha i malog procenta Slovaka, činili su zarobljenici iz austrougarske vojske koji su se uglavnom borili u Italiji, Francuskoj i Rusiji. Česi su delili vojničku sudbinu i sa Srbima boreći se u srpskim jedinicama i to u važnim momentima na tri mesta. Prvo, na početku rata 1914. i 1915. godine u Srbiji, zatim su se borili u sastavu srpskih dobrovoljačkih formacija u Dobrudži 1916. i na kraju su bili prisutni i na Solunskom frontu.
Nakon što je okončao vojnu službu, František Krištof se seli u Beograd, gde je dobio posao u banci. Odmah po objavljivanju rata, 28. jula 1914. godine, dobrovoljno se javio u srpsku vojsku. Zbog toga je označen kao prvi čehoslovački legionar iako stvaranje odvojenih čehoslovačkih legija u Srbiji nikada nije uspelo.
Inspirisan događajima u vremenu objave rata, Krištof je napisao pesmu „Na srpskoj strani“. František Krištof je učestvovao u povlačenju srpske vojske preko Albanije, a borio se i na Solunskom frontu.
Kolone srpskih vojnika i civila u povlačenju pred tri neprijateljske vojske, ostavile su za sobom razbijene topovske jedinice, nepotrebnu municiju i mnogo leševa. Na maršu, nisu ginuli samo Srbi, već i hiljade ratnih zarobljenika koji su bili u povlačenju prema zapadu. Od oko 20.000 čeških zarobljenika, tokom napornog povlačenja poginulo je njih preko 10 000.
Albanska golgota
Do izbijanja rata u Crnoj Gori je živeko oko 50 Čeha, ali skoro svi su se prijavili za dobrovljnu službu. Tokom borbi u zarobljeništvo je pao član austrougarske vojske Radol Gajda, koji je kasnije postao general Čehoslovačke legije. Iako je crnogorska Vlada 13. januara 1916. godine stvorila sve uslove za mir sa Austrougarskom, mnogi su ipak krenuli sa srpskom braćom u povlačenje na jug prema Albaniji.
U Albaniji se snažno manifestovala glad i demoralizacija srpske vojske. Srpski novac je izgubio vrednost, pa su vojnici morali da se snalaze za hranu, neki su krali, dok su neki ubijali svoje konje. Uginule konje su uglavnom jeli zarobljenici, pa je vrlo brzo počela da se širi epidemija kolere i tifusa. Od 80.000 konja koja su Srbi imali na početku povlačenja, ostalo ih samo nekoliko stotina. Srpska vojska u povlačenju izgubila je oko 150.000 vojnika.
Ovaj projekat podržao je Sekretarijat za kulturu i informisanje grada Niša kroz projektno sufinansiranje medijskih sadržaja u 2023. godini. Stavovi izneti u projektu nužno ne predstavljaju stavove organa koji je dodelio sredstva.